Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli dentysta nie taki straszny, jak o nim mówią :)

Dziewczyny i chłopaki!

W dobie bycia FIT wszyscy namawiają do regularnych treningów. My też! Ale przypominamy – dbajcie również o swoje zdrowie – badajcie się regularnie i nie zapominajcie o wizytach u stomatologa.

Jest coś o czym często zapominamy, a może z premedytacją pomijamy? O czym mowa? O zabiegach dentystycznych! Brzmi strasznie? Przyrzekamy, że już nie! Okazuje się, że można zrobić sobie 4 wypełnienia (dla laików – wstawić 4 plomby :P ), nie skorzystać ze nieczulenia i siedzieć na fotelu mega zrelaksowanym! Gdzie? Best Dent na warszawskim Bemowie. U kogo? U dr Agnieszki Szcześniak-Topór.

Poniżej przedstawiamy wam wywiad z Panią doktor :) Przeczytajcie o wybielaniu zębów, o wpływie diet na nasze zęby oraz o konieczności regularnych wizyt kontrolnych :)

Ten wpis powstał z myślą, przesłaniem – aby przypomnieć Wam o konieczności regularnych wizyt u dentysty – poniżej dowiecie się dlaczego to tak istotne

best dent, Warszawa, dentysta, stomatolog, medycyna estetycznabest med, dentysta, Warszawa Bemowo

FiTestujemy: Pani Agnieszko co zrobić, aby mieć piękny, zdrowy i zadbany uśmiech?

Agnieszka Topór: Podstawa to przeglądy i wizyty kontrolne, podczas których można zauważyć małe zmiany chorobowe, wykryć je we wczesnym stadium. Generalnie powinniśmy odwiedzać dentystę nie rzadziej niż co pół roku. Dzieci, oczywiście częściej (2-4 razy w roku). Zachęcam do przeczytania artykułu dedykowanemu zdrowemu odżywianiu (LINK

F: Czy po takiej wizycie połączonej z wypełnieniem ubytków, można od razu wrócić do treningów?

A: Oczywiście, że tak. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań.

F: A co z zabiegami czyszczącymi? Scaling, piaskowanie? Czy takie zabiegi mają jakikolwiek wpływ na aktywność fizyczną?

A: Nie, absolutnie. Można zachować swoją dotychczasową aktywność.

F: Wiele dziewczyn, które dbają o siebie, o swój wygląd, zastanawia się także nad wybielaniem zębów. Proszę powiedzieć, czy taki zabieg jest bezpieczny i czy nie wywołuje, jakiś negatywnych skutków ubocznych?

stomatolog, dentysta, WarszawaA: Wybielanie wykonane w gabinecie dentystycznym jest całkowicie bezpieczne. Niestety na rynku pojawiło się jednak wiele zestawów do samodzielnego wybielania zębów w domu oraz różnego rodzaju past wybielających. Niestety są nie tylko nie skuteczne, ale także niebezpieczne. Pasty wybielające nie zawierają w sobie żadnego, chemicznego składnika wybielającego, a bez niego nie da się wybielić zębów. To tak naprawdę pasty ścierające szkliwo! Większość z nich ma bardzo wysoki współczynnik ścieralności RDA! Pasty standardowe mają ten współczynnik na poziomie 15-60%. Pasty wybielające to RDA nawet powyżej 100%! Profesjonalne wybielanie zębów możemy wykonać bardzo szybko, w trakcie jednej wizyty. Jest to metoda gabinetowa. Drugą profesjonalną metodą jest metoda nakładkowa wykonywana w domu przez pacjenta. Lekarz pobiera wycisk zębów pacjenta i specjalnie dla niego przygotowuje spersonalizowane nakładki. Zakłada się je wypełnione specjalnym żelem na zęby na kilka godzin przez tydzień-dwa. Zabiegi są bezpieczne, ponieważ poprzedza je wywiad i badanie lekarskie. Możemy nawet zablokować osłabione mięsa przed działaniem chemii, a także dobrać indywidualne stężenie preparatu wybielającego. Efekt zabiegu wybielania utrzymuje się ok roku.

F: Osoby czynnie uprawiające sport i dbające o swoją sylwetkę, często stosują różnego rodzaju diety. Bywają diety odchudzające, redukcyjne, różnego rodzaju detoksy. Czasami do organizmu nie dociera wiele składników odżywczych, innym razem jest sporo owoców, warzyw, soków. Czy skład posiłków może wpłynąć na wygląd naszych zębów?

A: Tak, jak najbardziej. Na pewno dieta kwaśna negatywnie wpływa na zęby. Po wypiciu kwaśnych soków, energetyków, zjedzeniu kwaśnych owoców należałoby najpierw przepłukać zęby wodą, zanim je umyjemy, aby zneutralizować działanie kwasów na zęby. Dobrze też odczekać pół godziny przed myciem. Zęby są częścią organizmu. Wszelkie braki i zaburzenia odżywiania mogą się na nich odbić. Wszelkie niedobory wapnia, minerałów, fosforanów widać na zębach. Powinniśmy jeść produkty mleczne (wapń), brokuły (zawierają koenzym Q10, który wpływa na procesy energetyczne), marchew (wzmacnia dziąsła) oraz pić zieloną herbatę (zawiera sporo fluoru).

F: A czy jest specjalna dieta „po wybielaniu” i oczyszczaniu zębów?

A: Tak. To tzw „biała dieta”. Unikamy wszelkich produktów, które mogłyby przebarwić wrażliwe szkliwo. Lepiej nie pić czerwonego wina, kawy, nie jeść buraków, kwaśnych owoców. Staramy się jeść produkty o jasnej, delikatnej barwie.

F: W takim razie dziękujemy i jeszcze raz jednym słowem, co jest najważniejszą kwestią dotyczącą zębów?

A: Zdecydowanie profilaktyka! :)

Odwiedziłyśmy Best dent kilka dni temu i wyszłyśmy mega zaskoczone jakością i atmosferą panującą w gabinecie. Zapewniamy, że to bardzo pozytywne doświadczenie :) Już niedługo sami będziecie mogli się o tym przekonać. Wkrótce ruszamy z Grą Miejską po warszawskich klubach fitness, w której będziecie mogli znaleźć właśnie Vouchery do gabinetu Best Dent :)

Chcecie wiedzieć więcej o wybielaniu zębów dowiecie się TUTAJ albo dlaczego nie wszyscy mamy śnieżnobiałe zęby TUTAJ

dentysta, stomatolog, Warszawa