Sugarfree i FiTestujemy razem dla zdrowia i lepszego samopoczucia :)

Niedługo zastanawiałyśmy się, kiedy padł pomysł współpracy z firmą tworzącą zdrowe i najpyszniejsze słodycze pod słońcem :) Obie uwielbiamy słodkości (a kto nie!), więc koncepcja „sugarfree” wydała nam się idealna.
Zakochałyśmy się we wszystkich ciastach oferowanych przez Sugarfree, a sernik z mango to już absolutna petarda.Najzdrowiej polecamy! :)
Poniżej wrzucamy wywiad z właścicielami firmy – Alą i Piotrkiem Skarżyńskimi.
Sprawdźcie, jak powstała marka oraz dlaczego warto (bo warto na 100%).
sugarfree, słodycze, cukier, stevia, zdrowe przekąski
1. Czy zdrowy styl życia i rezygnacja ze śmieciowego jedzenia zawsze musi oznaczać milion wyrzeczeń, w tym niejedzenie słodyczy?
 
Śmieciowe jedzenie i słodycze to dwie różne kwestie. Nie zawsze słodycze muszą być śmieciowym jedzeniem. Te, które zostały przygotowane z naturalnych, jak najmniej przetworzonych składników, są zdrowe. Słodycz słodyczy nierówna. Nie polecamy nikomu batonika z cukrem glukozowo-fruktozowym, tzw. tablicą Mendelejewa i konserwantami. Natomiast ciasto upieczone z pełnowartościowych składników, może być zdrowe. Wracając do pytania czy rezygnacja ze śmieciowego jedzenia musi oznaczać milion wyrzeczeń – to pewnie zależy od tego, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tzw. śmieciowego jedzenia. Jeżeli do tej pory żywiliśmy się tylko nim, może być trudno przestawić się na własnoręcznie przygotowane dania. Ale jeśli chcemy przestać jeść niezdrowy biały cukier, nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować ze słodyczy. Słodkości w Sugarfree słodzimy ksylitolem i stevią, pieczemy je z pełnowartościowych składników. Ksylitol to naturalny cukier z brzozy, stevia jest rośliną. To nie są chemiczne słodziki. Nasze ciasta są przykładem tego, że to co słodkie i smaczne może być zdrowe. Można je jeść bez obaw. Można także samemu w domu przygotowywać podobne przysmaki. Nasza cukiernia light powstała właśnie dlatego, że przez lata przygotowywaliśmy dla siebie słodkości bez białego cukru i ciężkich kremów.  
 sernik mango, sugarfree, słodycze
 
2. Czy słodycze z naturalnymi zamiennikami cukru są tak samo dobre w smaku jak te ze zwykłym, białym cukrem?
 
Tak, nie mam co do tego wątpliwości. Owszem, kupne napoje słodzone słodzikami bywają…nazwijmy to niepokojące w smaku, często są za słodkie, mają dziwny posmak. Nasze wypieki słodzone ksylitolem i stevią, a także wzbogacone smakiem owoców, mają idealnie zbalansowaną słodycz. Ksylitol dodajemy w takich proporcjach, że nasze ciasta i torty smakują, jak najlepsze wypieki naszych babć! Nasze łakocie są efektem wielu lat prób kulinarnych w zaciszu kuchni, nim jeszcze wpadliśmy na pomysł założenia cukierni light. 
 
 
3. Czy zdrowe przekąski to tylko chwilowa moda czy raczej długotrwały trend?
 
Jesteśmy pewni, że zdrowe odżywianie nie jest chwilową modą, a coraz bardziej popularnym,  świadomym stylem życia. Ludzie dbają o siebie i coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że śmieciowe jedzenie przyczynia się do chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Coraz więcej osób wie, że to, co jemy ma duże znaczenia dla tego jak się czujemy. Jeszcze kilka lat temu Polacy dużo wydawali na ubrania, dziś wiadomo, że inwestują w jedzenie. Choć to organiczne, bez konserwantów i chemii jest zazwyczaj droższe, ludzie je kupują. Wolą kupić mniej, a zdrowiej. Nie mam co do tego wątpliwości, że tzw. zdrowa żywność, w tym nasza oferta lekkich ciast, będzie coraz bardziej popularna. To jest proces, którego się nie da zatrzymać. 
 
 
4. Gdzie można dostać Wasze zdrowe łakocie? 
 
Można je zamówić na naszej stronie: sugarfree.com.pl, a także za pośrednictwem naszego fanpage’u na Facebooku: 
https://www.facebook.com/sugarfreebezkalorii/?fref=ts
I oczywiście zadzwonić do nas: 607 160 710, 603 779, 454.
Mamy też konto na Instagramie, na którym publikujemy smakowite zdjęcia wypieków: www.instagram.com/sugarfree_cukiernialight. Mamy followersów nawet z Japonii i Australii. Właśnie otworzyliśmy nową pracownię w Warszawie w CH Arkada, przy ulicy Solec 81b. Można tam odebrać wcześniej zamówione wypieki, a także „od ręki” kupić kruche ciastka, przetwory i słodycze. Oczywiście lekkie, zdrowe i słodzone ksylitolem. 
 
 
5. Skąd pomysł na Sugerfree?
 
Wszystko zaczęło się od pasji…i zawodów sportowych! Jak już wspomnieliśmy, przez lata wraz z mężem przygotowywaliśmy dla siebie tego typu słodycze. Wynikało to z faktu, że oboje uprawialiśmy sporty sylwetkowe. Ja w tej chwili mam przerwę, bo poza tym, że prowadzę cukiernię, jestem mamą. Natomiast mój mąż Piotrek jest aktywnym trenerem sportowym. Sugarfree to także sport team –
http://sugarfree.com.pl/sportteam
 
Szczególnie przed zawodami musieliśmy unikać słodyczy, a bardzo je lubiliśmy. Eksperymentowaliśmy w kuchni z wypiekami tylu light i testowaliśmy na przyjaciołach sportowcach. Kiedy okazało się, że na nasze słodkości jest duże zapotrzebowanie, zdecydowaliśmy się otworzyć cukiernię. To był strzał w dziesiątkę!
 
6. Jak produkowane są Wasze łakocie?
 
Nasza cukiernia ma charakter hand made. Nie mamy linii produkcyjnej, tzw masówki. Każde ciasto jest przygotowywane z pietyzmem. I m.in. dlatego możemy realizować indywidualne zamówienia np. dla osób, które unikają glutenu lub laktozy, albo lubią konkretne składniki. W danym cieście mleko krowie możemy zastępować kokosowym, lub migdałowym. Zamiast białej mąki pszennej używamy orkiszowej. Dzięki takiej produkcji mamy poczucie, że w każdym wypieku zamknięta jest nasza pasja. Cieszymy się, że możemy się nią dzielić z innymi.
DZIĘKI!